30 maja 2013

Podróż i wczasy w Szibenik (Šibenik) - Chorwacja


Czy warto zwiedzić Szibenik (Šibenik)?

Szibenik (Šibenik) to miasto, któremu wspaniale udaje się połączyć chwalebną przeszłość i piękno przyrody.

Historia Szibenika rozpoczyna się w roku 1066, wraz z aktem darowizny króla Petra Krešimira IV. Po okresie panowania chorwackich królów, częściowo także chorwacko-węgierskich, Szibenik w XV wieku wchodzi pod prawie 400-letnie panowanie Wenecji. Właśnie dzięki temu okresowi i tym władcom Szibenik zyskał najważniejszy zabytek kulturalno-historyczny – sławną katedrę św. Jakuba, która wybudowana była w XV i XVI wieku. W roku 1797 Szibenik staje się częścią Monarchii Habsburgów, co trwa aż do roku 1918. Później, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej aż do roku 1944, Szibenik znajdował się pod okupacją. Na początku Wojny Domowej, w 1991 roku mieszkańcy Szibenika obronili swoje miasto.
Droga do Šibenik
droga do Szybenika

Piękna jest już sama droga, na skraju urwiska porośniętego agawami



Co  warto zobaczyć w Šibenik?


Šibenik rozciąga się na brzegu i pobliskich wzgórzach. Najładniejsza jest oczywiście starówka rozłożona wzdłuż brzegu, od szybeńskiego portu do ulicy Kralja Zvonimira. Stare domy pną się na wzgórza pooddzielane wąskimi uliczkami. Przejścia wymagają pokonania wielu stopni. Mimo skwaru warto się trochę pomęczyć.

koty chodzące swobodnie po rynku
wąskie uliczki w Šibeniku
schody na jednej z uliczek w Šibenik 

kamienny kościół św. Barbary (przy ul. Kralja Tomislava). Obecnie w budynku jest Muzeum Sztuki Sakralnej




Katedra św. Jakuba (Katedrala sv. Jakova)

Najcenniejszy zabytek Šibenika znajduje się w samym centrum, przy niedużym placu, obok XVI-wiecznego ratusza. Nie należy dać się zmylić nieco topornej bryle świątyni - jest ona prawdziwym majstersztykiem i perłą średniowiecznego (i późniejszego) budownictwa. Stoi na miejscu starszego romańskiego kościoła, z którego zachowały się rzeźby Adama i Ewy oraz lwa, zdobiące obecnie portale główny i boczny. Katedrę budowano ponad 100 lat: 1431 - 1536 (według innych źródeł do 1555 r.). Dzięki temu widać w niej wpływy zarówno gotyku, jak i renesansu. Świątynia jest uważana za największy na świecie kościół wybudowany z samego kamienia, bez użycia cegieł.
W budowie brało udział wielu znamienitych architektów, z których najsłynniejszym był bez wątpienia Juraj Dalmatinac. Uczestniczył we wznoszeniu konstrukcji od 1441 r. do śmierci w 1473 r. Jego dziełem jest 71 głów wyrzeźbionych w rzędzie na zewnętrznej ścianie, będących świetnymi portretami XV-wiecznych mieszkańców miasta. Na wyrzeźbionych twarzach można zauważyć wymalowane różne emocje.


 
W roku 2000 Katedra została wpisana do światowego rejestru dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Katedra jest udostępniona zwiedzającym od maja do października w godzinach: 8.00 - 12.00 i 18.00 - 20.00.

Ratusz (Gradska loggia)

Urząd miasta w Šibeniku to jeden z najpiękniejszych urzędów tego typu. Budowla ta wybudowana była przez nieznanego artystę w późnym okresie renesansu, pomiędzy rokiem 1533 i 1546. Dawna siedziba władz miasta stoi po drugiej stronie placu, przy którym wznosi się katedra. W 1943 r., wskutek nalotów aliantów, ratusz uległ zniszczeniu. Po wojnie odbudowano go od podstaw.


Ponieważ została dokończona tylko dziesięć lat po katedrze, powstał przed nią przepiękny renesansowy ryneczek, który także wart jest uwagi.

Twierdza św. Michała (Sv. Mihovila)

Obecnie nosząca też imię św. Anny (Sv. Ana). Zbudowana została przez Wenecjan w XV wieku, na 70-metrowym wzgórzu w centrum miasta. Rozbudowywana była do XVII w. W wyniku eksplozij prochu (1663 r. i 1752 r.), dwa razy uległa zniszczenium, ale została odbudowywana.Z Twierdzy można podziwiać wspanialy widok na Stare Miasto oraz inne obiekty fortyfikacyjne.



Jak dojechać do Šibenika?

Samochodem: Zagrzeb-Šibenik 316 km autostradą Split-Šibenik 50 km autostradą Samolotem: www.croatiaairlines.hr (lotnisko Zadar lub Split) 

Pociągiem: www.hznet.hr Autobusem: www.akz.hr 

Statkiem: www.jadrolinija.hr (linie lokalne i międzynarodowe)


1 komentarz:

  1. Chorwacja to kompletnie inny urlop niż Turcja czy Egipt. Byłam kilka lat temu w Egipcie, ale tak średnio mi się podobało. W Chorwacji jest jakoś tak bardziej swojsko Ogólnie język podobny, więc z każdym fajnie się idzie dogadać, pogoda też zawsze dobra i jak pięknie! Ja do Chorwacji raz jechałam autem, a dwa razy z biurem podróży autokarem. To jest blisko na tyle, że nie warto moim zdaniem marnować kasy na samolot. Może szybciej, ale jak się wsiądzie w luksusowy autokar to i tak nie czuć tej różnicy. Zawsze bardzo pozytwnie wspominać będę Makarską. Polecam

    OdpowiedzUsuń

Statystyka