Wodospady Krka
Park Narodowy "Krka" jest rozległym, w większej części niezmienionym obszarem o wyjątkowych i wielokrotnych wartościach przyrodniczych, a posiada jeden lub więcej zachowanych lub niedużo zmienionych układów ekologicznych.
Park Narodowy "Krka" zalicza się do parków narodowych od roku 1985 i jest siódmym i najmłodszym parkiem narodowym Chorwacji. Znajduje się na terenie województwa Sibenik-Knin, a obejmuje powierzchnię 111km2 wzdłuż rzeki Krki. Źródło rzeki Krki znajduję się u podnóża Dinary koło Kninu. Z zatopioną częścią ujścia rzeka ma długość około 72km. Kamień wapienny osadzony z wody, który wytwarza progi, pokrywy, zasłony i inne formy geomorfologiczne jest fenomenem podstawowym, na nim opiera się dzisiejszy obraz hydrogeologiczny i pejzażowy Parku Narodowego. Wodospady są wytworami biodynamicznymi, które rosną poprzez stałe osady wapienne.
Wzdłuż prawego brzegu Krki, pomiędzy miastem Skradin (w całości chronione jako pomnik kultury) i Skradinskim wodospadem, znajdują się pozostałości antycznego wodociągu rzymskiej Scardony. Na terenie parku znajdują się pozostałości kilku średniowiecznych staro-chorwackich twierdz z XIV wieku: Trosenj-grad, Necven-grad, Bogocin-grad i Kljucica, która ze względu na swoje wymiary i zachowanie stanowi jeden z najbardziej znaczących obiektów fortyfikacyjnych w Chorwacji. Wśród obiektów sakralnych najcenniejszymi perłami Parku są kościół franciszkański i klasztor na wysepce Visovac oraz klasztor "Krka" za swoim bogatym skarbem artystycznym i kulturalnym. Na wodospadzie Roskim i wodospadzie Skradinskim znajdują się liczne młyny i słupy, które mają wyjątkowe znaczenie kulturalno-historyczne.
Park można obejść drogą wodna, szosą lub piechotą. W organizacji PN "Krka" można drogą wodną zwiedzić wodospad Skradinski, ze Skradinu oraz wyspę Visovac i wodospad Roski z przystani znajdującej się nad wodospadem Skradinskim. Na życzenie odwiedzającego organizowane są wycieczki panoramiczne do ujścia rzeki Cikoli. Samochodem Park można zwiedzić korzystając ze wszystkich dróg publicznych zaznaczonych na mapie, oprócz dróg pieszych przy wodospadzie Skradinskim, na wyspie Visovec oraz przy klasztorze "Krka", które można zwiedzić jedynie w organizacji PN "Krka"statkiem lub autobusem.
W Parku Narodowym "Krka" nie wolno kąpać się poza oznaczonymi miejscami, nurkować, łowić ryby używając strzelby podwodnej, lub łowić ryby w ramach rekreacji bez zezwolenia, polować, chwytać lub niepokoić dzicz lub inne rodzaje zwierząt, zrywać lub uszkadzać rośliny, niszczyć lub uszkadzać osady wapienne, spacerować z psami bez smyczy, fotografować w celach komercyjnych bez zezwolenia, poruszać się samochodem bez zezwolenia po drogach, gdzie jest zakaz lub ograniczenie ruchu, biwakować lub rozpalać ogniska poza oznaczonymi miejscami, wyrzucać śmieci i zanieczyszczać źródła i rzekę lub poruszać się po barierach osadów wapiennych poza oznaczonymi szlakami.
Park Narodowy Kornati
Park rozciąga się na przestrzeni 300 km2 z około 140 małymi i dużymi wyspami, klifami. Całkowita powierzchnia lądu wynosi 69 km2. Grupa wysp Kornati jest unikatowa w całym basenie morza Śródziemnego. Chłopskie i rybackie chaty są rozrzucone wzdłuż dobrze chronionych zatok otaczających wysp.
Znajdują się tu ruiny starych fortyfikacji, rzymska willa w Mala Proversa, stary chrześcijański kościół Św. Marii i średniowieczne twierdze i osady.
W środkowej części chorwackiego wybrzeża, pomiędzy Zadarem a Šibenikiem znajduje się archipelag około 150 wysp i wysepek, archipelag ten nosi nazwę Kornati. Jest to największe skupisko małych wysepek basenu Morza Śródziemnego.
W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Kornati znajduje się zatoka Telašćica. Ze względu na wyjątkowe piękno i bogactwo przyrody zatoka została ogłoszona parkiem przyrody. Telašćica słynie z trzech fenomenów przyrody: klifów (tzw. “stjene”), słonego jeziora “Mir” o leczniczych właściwościach oraz z tego, iż jest największą naturalną zatoką Morza Adriatyckiego. Niedaleko jeziora można spotkać żywy symbol Dalmacji - osły, które spacerują razem z turystami.
Podróż do Wodospadu Krka i wizyta w Narodowym Parku Kornati będzie niesamowitym przeżyciem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz